wyszukiwarka zaawansowana
Odzież termoaktywna

Dlaczego odzież termoaktywna Brubeck?

 

     Prawidłowa wymiana ciepła między organizmem człowieka a otoczeniem ma szczególne znaczenie dla osób aktywnych fizycznie i narażonych na działanie warunków atmosferycznych (temperatura, wiatr, wilgotność). Właśnie z myślą o nich powstała odzież termoaktywna marki Brubeck. Jej podstawowym zadaniem jest skuteczne wsparcie naturalnego, biologicznego procesu termoregulacji organizmu, który odpowiada za utrzymanie komfortu cieplnego naszego ciała. Od jakości, grubości, właściwości użytkowych i cech funkcjonalnych odzieży zależy zdrowie i dobre samopoczucie użytkownika.

    W typowych sytuacjach życiowych prawidłowy dobór „zwykłej” odzieży nie nastręcza większych problemów i jest on podyktowany przede wszystkim modą, indywidualnymi upodobaniami czy kontekstem kulturowym. Jednak wraz ze wzrostem aktywności fizycznej oraz/lub występowaniem niekomfortowych dla człowieka warunków atmosferycznych zastosowanie odzieży termoaktywnej staje się szczególnie istotne. Od naszych decyzji zależy czy używana odzież będzie w prawidłowy i efektywny sposób wspierała naturalną termoregulację organizmu oraz zapewniała wygodę.

 Dla prawidłowego funkcjonowania organizm człowieka musi utrzymywać stałą temperaturę ciała (około 37 stopni). Tylko wtedy może osiągnąć komfort cieplny, czyli optymalny stan, w którym ciało nie odczuwa ani wychłodzenia, ani przegrzania. Aby „wyprodukować” odpowiednią ciepłotę, musimy dostarczyć naszemu organizmowi energii w postaci pożywienia. Ale na temperaturę ciała wpływ mają też dodatkowe czynniki – zarówno wewnętrzne jak i zewnętrze – podnosi ją np. wysiłek fizyczny, silne emocje, upał, a obniża chłód otoczenia.

     Jak zatem organizm zachowuje bilans cieplny? Za pomocą termoregulacji fizjologicznej. To stały, naturalny proces, który odpowiada za wymianę ciepła pomiędzy organizmem a jego otoczeniem. Umożliwia oddawanie nadmiaru ciepła wyprodukowanego przez ciało i absorbowanie go z zewnątrz, gdy temperatura ciała spada. Odbywa się to głównie przez skórę, na cztery różne sposoby: poprzez przewodzenie, unoszenie (konwekcję), promieniowanie i wydzielanie potu.

Przewodzenie to wymiana ciepła z tym, co bezpośrednio, nieruchomo styka się ze skórą. Jeśli jest to powietrze, będące doskonałym izolatorem, przewodzenie jest niewielkie. Ma to bezpośredni wpływ na produkcję odzieży dedykowanej na chłodniejsze dni. Im więcej powietrza w dzianinie, tym mniejsza jest jej przewodność cieplna, a co za tym idzie – mniejsze straty ciepła z organizmu.

Unoszenie (konwekcja) to zjawisko, które sprawia, że jeśli skóra jest cieplejsza od cząsteczek powietrza (wody) które się z nią stykają, wtedy ulegają one ogrzaniu i unoszą się do góry. Jeśli skóra jest chłodniejsza, ochładzają się i opadają w dół. Konwekcję wykorzystujemy na przykład używając wachlarza, wentylatora czy dmuchawy.

Promieniowanie to emitowanie lub pobieranie przez skórę promieniowania cieplnego (elektromagnetycznego). Wykorzystujemy je np. wygrzewając się na słońcu.

Wydzielanie potu i jego parowanie jest jedynym ze sposobów termoregulacji, który działa tylko w jedną stronę. Organizm może poprzez niego oddawać ciepło, ale nie pobierać. Jednak to dzięki wydzielaniu nadmiaru ciepła z organizmu poprzez pot i jego odparowywanie ciało może przez jakiś czas zachować termiczną równowagę nawet wówczas, gdy warunki poprzednich trzech procesów są dla niego niekorzystne.

 

Odzież termoaktywna na lato

  Latem, kiedy występują wysokie temperatury organizm narażony jest na przegrzanie. Zagrożenie to zostaje spotęgowane, kiedy podejmiemy aktywność fizyczną. Temperatura organizmu wzrośnie nawet o 2-3 stopnie w stosunku do optymalnej temperatury 37 stopni. Organizm zareaguje intensywnym poceniem się w celu schłodzenia/oddania nadmiaru ciepła. Ten naturalny proces termoregulacji, choć zbawienny dla naszego zdrowia, niesie z sobą wiele niedogodności, z których szczególnie dokuczające jest przepocenie i nieprzyjemny zapach. Minimalizuje je odzież termoaktywna. W opisanej sytuacji jej zadaniem jest przede wszystkim:

 • szybki i efektywny transport wilgoci/potu i pary wodnej od ciała na zewnątrz odzieży,
 • ochrona przed promieniami UV,
 • wsparcie wentylacji organizmu. 

     Przeniesienie wilgoci na zewnątrz sprawia, że nie odczuwamy dyskomfortu wynikającego z przepocenia, a ponadto ta sama wilgoć równomiernie rozprowadzona po powierzchni odzieży stanowi dodatkową barierę przed promieniowaniem słonecznym. Finalnie przed ciepłem z zewnątrz nasze ciało chroni „płaszczyk” wilgoci na zewnątrz, który w zderzeniu z promieniami słonecznymi wyparowuje (w ten sposób pozbywamy się nadmiaru wilgoci) oraz sama dzianina. W letnich kolekcjach marki Brubeck ten efekt uzyskuje się dzięki:

 • zastosowaniu dwuwarstwowej, cienkiej dzianiny zbudowanej z mikrowłókien,
 • idealnemu dopasowaniu odzieży do ciała w miejscach o wzmożonej potliwości,
 • zastosowaniu siatkowych struktur i luźniejszych stref przepuszczających powietrze w celu schłodzenia organizmu (wentylacja) oraz odparowania potu,
 • użyciu specjalnych, syntetycznych przędz zapewniających odzieży właściwości antyalergiczne i bakteriostatyczne.

Niskie temperatury, z którymi trzeba się zmagać zimą mają decydujący wpływ na komfort odczuwany podczas aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. W czasie wysiłku w takich warunkach nasz organizm wymaga znacznie baczniejszej uwagi. Szczególnego znaczenia nabiera ochrona głowy, rąk i stóp. W tym okresie szczególnie niebezpieczne jest wychłodzenie. Dlatego tak ważne staje się stosowanie odzieży termoaktywnej, której zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie przedostawaniu się do ciała chłodu z zewnątrz, ale też odpowiednie odprowadzenie potu na zewnątrz. Przy złym dobraniu bielizny pot „uwięziony” pomiędzy skórą a odzieżą przy niskiej temperaturze powietrza może przyspieszać wychłodzenie organizmu i negatywnie wpływać na nasz komfort i samopoczucie. Pamiętajmy zatem, aby wybierać produkty, które:

 • skutecznie chronią organizm przed chłodem z zewnątrz,
 • utrzymują korzystną dla ciała tempaeraturę,
 • redukują wahania temperatury pomiędzy skórą a odzieżą,
 • szybko i efektywnie transportują wilgoć/pot i parę wodną od ciała na zewnątrz odzieży,
 • utrzymują prawidłowy mikroklimat pomiędzy skórą a odzieżą.

     Przeniesienie wilgoci na zewnątrz sprawia, że nie odczuwamy dyskomfortu wynikającego z przepocenia, a ponadto ta sama wilgoć równomiernie rozprowadzona po powierzchni odzieży stanowi pierwszą barierę przed chłodniejszym powietrzem z zewnątrz. Grubsza struktura dzianiny oraz zastosowanie specjalnych stref izolacyjnych i splotów włókien skutecznie chroni organizm przed wychłodzeniem. W zależności od kolekcji uzyskuje się to dzięki zastosowaniu:

 • dwuwarstwowej, grubej dzianiny zbudowanej z mikrowłókien,
 • stref 3D na kolanach i łokciach w celu ochrony stawów przed chłodem, 
 • wełny z owiec merynosów,
 • siatkowych struktur tylko w miejscach o wzmożonej potliwości,
 • stref RIB odpowiedzialnych za idealne przyleganie odzieży,
 • użyciu specjalnych, syntetycznych przędz zapewniających odzieży właściwości antyalergiczne i antybakteryjne.

KLIKNIJ I SPRAWDŹ OFERTĘ NA ZIMOWĄ BIELIZNĘ TERMOAKTYWNĄ

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl